telefon +48 690 346 214 adres ul. Częstochowska 50, Opole e-mail biuro@panmedica.pl

Artroskopia stawu kolanowego

Co to jest artroskopia?

Artroskopia stawu kolanowego to leczenie operacyjne polegające na wprowadzeniu do stawu optyki artroskopowej, która umożliwia wizualizację wnętrza stawu na monitorze oraz mikronarzędzi, którymi jest przeprowadzana operacja. W ramach artroskopii możliwe jest przeprowadzenie wielu różnych procedur leczniczych. Do artroskopii kwalifikuje ortopeda na podstawie wywiadu, badania fizykalnego oraz wyniku rezonansu magnetycznego.

Przebieg operacji

W naszej klinice artroskopia jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym w trybie jednego dnia. Ortopeda wykonuje dwa nacięcia skóry długości ok. 7 mm tak zwane porty, przez które wprowadza do stawu optykę artroskopową oraz haczyk dotykowy. W pierwszym etapie ogląda i bada haczykiem wszystkie struktury stawu pod kątem ich uszkodzeń urazowych czy zwyrodnieniowych. W ten sposób weryfikuje wszystkie patologie ujawnione w badaniu rezonansem magnetycznym. Dalszy przebieg artroskopii jest uzależniony od rodzaju uszkodzeń, które należy zaopatrzyć. W najczęstszych przypadkach uszkodzenia dotyczą łąkotek, które w zależności od rodzaju uszkodzenia można zeszyć lub usunąć uszkodzone fragmenty. Do zeszycia nadają się uszkodzenia w strefie czerwonej czyli tam gdzie łąkotka jest dobrze ukrwiona i ma szansę się zrosnąć. Innym rodzajem uszkodzeń są uszkodzenia chrząstki, czy uszkodzenia więzadeł stawu kolanowego. Każde z tych uszkodzeń wymaga innych procedur leczniczych często z zastosowaniem dodatkowych implantów. Niektóre z tych procedur wymagają wykonania dodatkowych nacięć skóry. Artroskopia kończy się wypłukaniem stawu, i założeniem drenu, który zapobiega powstaniu krwiaka w stawie. Zakładane są pojedyncze szwy i jałowy opatrunek uciskowy. Po zakończeniu zabiegu pacjent jest obserwowany na sali pooperacyjnej, a po ustąpieniu działania leków znieczulających może udać się do domu.

Postępowanie po zabiegu

Kolejnego dnia po zabiegu pacjent zgłasza się do usunięcia drenu, a po 10-14 dniach do usunięcia szwów. W zależności od rodzaju uszkodzeń i sposobu ich zaopatrzenia dobierana jest właściwa rehabilitacja. W niektórych przypadkach może być wskazane noszenie ortezy czy poruszanie się o kulach przez kilka tygodni.

Cena: od 5900 zł

*Podana cena nie stanowi oferty handlowej.

Poznaj lekarzy wykonujących ten zabieg

Zdjęcie lekarza Tomasz Jastrzębski

lek. Tomasz Jastrzębski

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Dowiedz się więcej Umów wizytę
Zdjęcie lekarza Paweł Kaczmarski

lek. Paweł Kaczmarski

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Dowiedz się więcej Umów wizytę
Zdjęcie lekarza Bartosz Wójciak

lek. Bartosz Wójciak

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Dowiedz się więcej Umów wizytę
Zdjęcie lekarza Krzysztof Janik

lek. Krzysztof Janik

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Dowiedz się więcej Umów wizytę
Zdjęcie lekarza Przemysław Sadowski

lek. Przemysław Sadowski

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Dowiedz się więcej Umów wizytę

Sprawdź w swoim miejscu pracy

czy masz pracownicze ubezpieczenie ochronne na życie, w ramach którego możesz otrzymać świadczenie pieniężne za zabieg operacyjny w naszej klinice.