telefon +48 690 346 214 adres ul. Częstochowska 50, Opole e-mail biuro@panmedica.pl

Operacja stulejki

Co to jest stulejka?

Stulejka to inaczej zwężenie napletka utrudniające lub uniemożliwiające jego odprowadzenie poza żołądź prącia. U dzieci (zwłaszcza młodszych) stulejka jest stanem fizjologicznym, natomiast u dorosłych brak możliwości odprowadzenia napletka jest uważany za stan patologiczny. Stulejka skutkuje nie tylko dyskomfortem, utrudnieniem lub wręcz niemożnością odbycia stosunku płciowego, ale również może powodować zaburzenia w oddawaniu moczu, stany zapalne, nawracające infekcje, a w skrajnych przypadkach raka prącia. W przypadku osób dorosłych mamy do czynienia z dwoma rodzajami stulejki. Stulejką wrodzoną (stulejka utrzymująca się od okresu dziecięcego) lub stulejką nabytą (zwężenie napletka pojawia się w wieku dorosłym głównie jako następstwo zapaleń napletka, cukrzycy). Rozróżnić możemy również stulejkę w zależności od możliwości odprowadzenia napletka na stulejkę częściową (możliwe odprowadzenie napletka w fazie spoczynku, w przypadku wzwodu napletek nie daje się odprowadzić lub jest to bolesne) oraz stulejkę pełną (zarówna w fazie spoczynku, jaki i w fazie wzwodu nie ma możliwości odprowadzenia napletka).

Obrzezanie

W przypadku osób dorosłych we wszystkich rodzajach stulejki najskuteczniejszym sposobem leczenia jest zabieg operacyjny - obrzezanie. Obrzezanie polega na usunięciu całego napletka (obrzezanie całkowite) lub jego fragmentu (obrzezanie częściowe) i uzależnione jest od zaawansowania choroby, stanu miejscowego, jak również preferencji pacjenta.

W jaki sposób wykonujemy zabieg?

Zabieg obrzezania przeprowadzany jest przez specjalistę urologa. Wykonanie zabiegu zawsze poprzedzone jest wizytą kwalifikacyjną obejmującą wywiad chorobowy, ocenę badań dodatkowych oraz badanie fizykalne pacjenta. W trakcie konsultacji ustalany jest zakres przeprowadzenia zabiegu (obrzezanie całkowite/częściowe) oraz rodzaj znieczulenia (miejscowe/ogólne), a także omawiane są możliwe powikłania oraz sposób postępowania po zabiegu. Po zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia operacyjnego wyznaczany jest termin zabiegu. Obrzezanie wykonywane jest w trybie ambulatoryjnym, w gabinecie zabiegowym w znieczuleniu miejscowym lub w ramach bloku operacyjnego w znieczuleniu ogólnym. W przypadku operacji wykonywanej w znieczuleniu ogólnym zabieg poprzedzony jest kwalifikacją anestezjologiczną. Czas trwania zabiegu wynosi ok 60 minut.

Przygotowanie do zabiegu

Przed zabiegiem wymagane jest wykonanie badań laboratoryjnych (morfologia, układ krzepnięcia - APTT, INR) z wynikami których pacjent zgłasza się do kliniki. Jeżeli leczenie ma być przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym pacjent zgłasza się na zabieg na czczo. W dniu zabiegu należy wykonać depilację okolic intymnych oraz wziąć prysznic. W przypadku operacji w znieczuleniu ogólnym w dniu zabiegu pacjent nie może prowadzić pojazdów mechanicznych (wskazane zgłoszenie się do kliniki z osobą towarzyszącą).

Postępowanie po zabiegu

Szwy zakładane w trakcie zabiegu są rozpuszczalne i nie ma potrzeby ich usuwania. Przez kilka dni wskazana jest codzienna zmiana opatrunków. Zaleca się unikanie stosunków seksualnych przez około 4 tygodnie, ograniczenie wysiłku fizycznego, zwłaszcza uprawianie dyscyplin kontaktowych, unikanie długich kąpieli w wannie (wskazany prysznic), unikanie sauny oraz basenu. Celem zmniejszenia obrzęku zalecamy utrzymywanie penisa w uniesieniu (poprzez opatrunek lub dopasowane spodenki). Kontrolna wizyta urologiczna zalecana jest około 5-7 dni po zabiegu.

Możliwe powikłania po zabiegu

Obrzezanie jest zabiegiem po którym rzadko występują poważne powikłania. Mogą zdarzyć się objawy w postaci stanu zapalnego, obrzęku, krwawienia, wysięku z rany, zwiększonej wrażliwości czuciowej żołędzi prącia.

Cena: od 3100 zł

*Podana cena nie stanowi oferty handlowej.

Poznaj lekarzy wykonujących ten zabieg

Zdjęcie lekarza Sebastian Ciszewski

dr Sebastian Ciszewski

Specjalista urologii

Dowiedz się więcej Umów wizytę

Sprawdź w swoim miejscu pracy

czy masz pracownicze ubezpieczenie ochronne na życie, w ramach którego możesz otrzymać świadczenie pieniężne za zabieg operacyjny w naszej klinice.