telefon +48 690 346 214 adres ul. Częstochowska 50, Opole e-mail biuro@panmedica.pl

Operacja w chorobie Dupuytrena

Przyczyny powstania przykurczu

Przykurcz Dupuytrena, zwany też przykurczem rozcięgna dłoniowego, to choroba o niewyjaśnionej przyczynie polegająca na bezbolesnym zwłóknieniu, skróceniu tkanek i w konsekwencji wytworzenia przykurczu w stawach dłoni i palców, który najczęściej obejmuje palec serdeczny i mały. W fazie początkowej choroby jedynym objawem mogą być twarde guzki obecne po stronie dłoniowej ręki. W miarę rozwoju schorzenia dochodzi do coraz większego przykurczu zajętych palców, a w zaawansowanej fazie choroby mogą dołączyć się zaburzenia czucia, mrowienie i pieczenie w obrębie opuszków palców. Przypadłość częściej dotyka mężczyzn, a u osób chorych na cukrzycę częściej obejmuje kciuk i palec wskazujący.

Diagnoza i sposoby leczenia

Postawienie diagnozy opiera się na zebraniu wywiadu i badaniu lekarskim. Podstawowym leczeniem choroby jest leczenie operacyjne polegające na wycięciu zmienionych chorobowo tkanek. Nie ma potrzeby leczenia operacyjnego na bardzo wczesnym etapie choroby, kiedy nie występują przykurcze palców. W bardzo zaawansowanych przypadkach może być konieczne leczenie dwuetapowe, w którym etap wstępny polega na podskórnym przecięciu pasm, co pozwala na częściowe odprostowanie palców i poprawę stanu skóry. W drugim etapie jest przeprowadzane właściwe leczenie.

Przebieg operacji

Operacja jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym co daje pełny komfort pacjentowi. Na ramię operowanej kończynę zakładana jest opaska zaciskowa, która na czas zabiegu zatrzymuje krążenie krwi w kończynie. Dzięki niej nie ma utraty krwi, a chirurg ma ułatwioną precyzyjną identyfikację struktur w obrębie ręki. Zabieg rozpoczyna się dezynfekcją dłoni i przedramienia oraz zabezpieczeniem operowanej okolicy w celu zachowania pełnej sterylności. Istotną częścią operacji jest zaplanowanie cięć skóry, gdyż w zaawansowanych przykurczach często konieczne jest wykonanie jej plastyki. Zasadniczą częścią operacji jest stopniowe usunięcie zmienionej chorobowo tkanki włóknistej z zajętej okolicy, chroniąc ważne dla palców nerwy oraz naczynia krwionośne. Po uzyskaniu pełnego wyprostu palców lekarz zamyka ranę zgodnie z wcześniej zaplanowaną taktyką, tak aby zminimalizować napięcie skóry. Kończyna jest zabezpieczana opatrunkiem. Po zabiegu pacjent pozostaje pod obserwacją na sali pooperacyjnej, po ustąpieniu działania leków znieczulających może udać się do domu.

Postępowanie po zabiegu

Po operacji może być konieczne okresowe unieruchomienie dłoni w ortezie. Po kilku dniach od operacji pacjent rozpoczyna rehabilitację i poruszanie palcami w pełnym zakresie.

Cena: od 3600 zł

*Podana cena nie stanowi oferty handlowej.

Poznaj lekarzy wykonujących ten zabieg

Zdjęcie lekarza Tomasz Jastrzębski

lek. Tomasz Jastrzębski

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Dowiedz się więcej Umów wizytę
Zdjęcie lekarza Paweł Kaczmarski

lek. Paweł Kaczmarski

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Dowiedz się więcej Umów wizytę
Zdjęcie lekarza Marcin Skuła

dr Marcin Skuła

Specjalista chirurgii ogólnej

Dowiedz się więcej Umów wizytę
Zdjęcie lekarza Bartosz Wójciak

lek. Bartosz Wójciak

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Dowiedz się więcej Umów wizytę
Zdjęcie lekarza Krzysztof Janik

lek. Krzysztof Janik

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Dowiedz się więcej Umów wizytę
Zdjęcie lekarza Przemysław Sadowski

lek. Przemysław Sadowski

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Dowiedz się więcej Umów wizytę

Sprawdź w swoim miejscu pracy

czy masz pracownicze ubezpieczenie ochronne na życie, w ramach którego możesz otrzymać świadczenie pieniężne za zabieg operacyjny w naszej klinice.