telefon +48 690 346 214 adres ul. Częstochowska 50, Opole e-mail biuro@panmedica.pl

Plastyka przepukliny pachwinowej

Objawy i najczęstsze przyczyny pojawienia się przepukliny

Przepukliną nazywamy przemieszczanie się narządów jamy brzusznej poza jej obręb. Zjawisko to jest najczęściej obserwowane w niektórych, charakterystycznych okolicach ściany brzucha, w których tkanki są osłabione. Przepuklina pachwinowa to najczęstsza z przepuklin ściany jamy brzusznej. Schorzenie to zdecydowanie częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet i objawia się guzkiem w pachwinie uwypuklającym się zwykle podczas wysiłku, kaszlu lub wypróżniania. Czynnikami ryzyka powstania przepuklin są przede wszystkim predyspozycje genetyczne, palenie tytoniu, schorzenia związane z przewlekłym zwiększeniem ciśnienia w jamie brzusznej, takie jak zaparcia czy przerost gruczołu krokowego. Uprawianie sportów siłowych, czy praca fizyczna mogą przyspieszać ujawnienie się przepukliny.

Objawy i niebezpieczne powikłania

Najczęściej uwypuklenie wykrywa sam pacjent i w początkowej fazie choroby nie daje ono niepokojących objawów. Pierwszymi odczuwalnymi przez chorego dolegliwościami mogą być pieczenie i ból promieniujący do moszny. Należy pamiętać, że przepuklina oprócz worka przepuklinowego może zawierać część ściany, lub całą pętlę jelita. Jeżeli zawartość worka przepuklinowego zostanie uciśnięta następuje niedokrwienie jej zawartości i obrzęk, a w konsekwencji może dojść do martwicy jelita. Taką przepuklinę nazywamy przepukliną uwięźniętą. Objawy tej przepukliny są z reguły bardzo burzliwe, w postaci znacznych dolegliwości bólowych w okolicy pachwiny i brzucha oraz nudności i wymiotów. Jest to bardzo poważna sytuacja, która może prowadzić do ciężkich powikłań, ze śmiercią włącznie i wymaga leczenia chirurgicznego w trybie pilnym. W celu uniknięcia groźnych dla zdrowia i życia powikłań, zabieg naprawczy przepukliny należy wykonać już w fazie bezobjawowej choroby, najlepiej w trybie planowym.

Przebieg operacji i pobytu w klinice

Aktualnie „złotym standardem” naprawy przepuklin pachwinowych jest beznapięciowa metoda Lichtensteina z użyciem syntetycznej, niewchłanialnej, polipropylenowej siatki. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym oraz miejscowym i wykonywany w trybie „chirurgii jednego dnia”. Chirurg nacina skórę w okolicy wrót przepukliny, preparuje przepuklinę, a jej zawartość odprowadza do jamy brzusznej. Aby zamknąć ubytek, wszywa syntetyczną siatkę, co znacząco zmniejsza ryzyko nawrotu przepukliny w przyszłości. Obserwowana częstość nawrotów po operacjach z użyciem wszczepu oscyluje w granicach 0,5-1%. W przypadku technik operacyjnych bez użycia wszczepu nawroty obserwujemy nawet u 40% operowanych. Po zabiegu pacjent pozostaje pod obserwacją na sali pooperacyjnej, a po ustąpieniu działania leków znieczulających może udać się do domu.

Postępowanie po zabiegu

Przez okres 4 do 6 tygodni od zabiegu pacjent powinien unikać dużego wysiłku fizycznego, następnie wprowadzać go stopniowo, a po okresie około 2-3 miesięcy powinien powrócić do pełnej aktywności, w tym do możliwości uprawiania sportów siłowych.

Cena: od 5500 zł

*Podana cena nie stanowi oferty handlowej.

Poznaj lekarzy wykonujących ten zabieg

Zdjęcie lekarza Marcin Skuła

dr Marcin Skuła

Specjalista chirurgii ogólnej

Dowiedz się więcej Umów wizytę
Zdjęcie lekarza Jacek Hobot

dr Jacek Hobot

Specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii naczyniowej

Dowiedz się więcej Umów wizytę

Sprawdź w swoim miejscu pracy

czy masz pracownicze ubezpieczenie ochronne na życie, w ramach którego możesz otrzymać świadczenie pieniężne za zabieg operacyjny w naszej klinice.