telefon +48 690 346 214 adres ul. Częstochowska 50, Opole e-mail biuro@panmedica.pl

Wazektomia

Co to jest wazektomia?

Wazektomia jest metodą antykoncepcji stosowaną u mężczyzn. Polega na mikrochirurgicznym przecięciu, podwiązaniu lub elektrokoagulacji nasieniowodu w wyniku którego blokuje się możliwość transportu plemników do ejakulatu. Skuteczność tego typu postępowania szacowana jest na 99,9 %. Zabieg nie wpływa negatywnie na funkcje seksualne. Zarówno erekcja, satysfakcja ze stosunku, jak i wytrysk nie ulegają zmianie. Różnica polega jedynie na braku obecności plemników w spermie.

Kiedy stosujemy wazektomię?

Zabieg dedykowany jest przede wszystkim dla mężczyzn, którzy w sposób świadomy nie decydują się na posiadanie większej ilości potomstwa lub całkowicie chcą z niego zrezygnować. Wskazaniem do wykonania wazektomii jest także rodzinne występowanie ciężkich wad genetycznych z ryzykiem przekazania wady dziecku. Kolejnym wskazaniem do wazektomii jest zła tolerancja antykoncepcji hormonalnej partnerki lub problemy zdrowotne, które w przypadku ciąży mogą skutkować realnym zagrożeniem życia lub zdrowia.

Kwalifikacja do zabiegu

Zabieg wazektomii przeprowadzany jest przez specjalistę urologa. Wykonanie zabiegu zawsze poprzedzone jest wizytą kwalifikacyjną obejmującą wywiad chorobowy, ocenę ewentualnych badań dodatkowych oraz badanie fizykalne pacjenta. W trakcie konsultacji omawiany jest sposób przeprowadzenia zabiegu, możliwe powikłania oraz sposób postępowania po zabiegu. Po zakwalifikowaniu mężczyzny do wazektomii wyznaczany jest termin zabiegu.

W jaki sposób przeprowadzamy wazektomię?

Wazektomia wykonywana jest w trybie ambulatoryjnym, w gabinecie zabiegowym bez konieczności hospitalizacji. Czas trwania zabiegu wynosi ok 30 minut. Zabieg wykonuje się w sposób klasyczny tzn. po znieczuleniu miejscowym (podanie środka znieczulającego następuje poprzez ostrzyknięcie skóry i tkanki podskórnej przy użyciu igły i strzykawki ) nacina się skórę worka mosznowego, preparuje nasieniowód, a następnie po odcięciu jego fragmentu, końce nasieniowodu podwiązuje się lub zamyka klipsami. Drugim sposobem wykonania wazektomii (preferowanym i zalecanym przez urologów w klinice Panmedica) jest tzw. metoda kanadyjska bez użycia igły i skalpela (No-scalpel, No-needle Vasectomy). Różnica pomiędzy metodami polega na tym, że znieczulenie w metodzie kanadyjskiej przeprowadzane jest przy użyciu specjalnego iniektora, który środek anestetyczny podaje na skutek wytworzeniu wysokiego ciśnienia (bez igły). Po znieczuleniu skóra worka mosznowego nie jest nacinana (bez skalpela), lecz rozwarstwiana. Skutkuje to mniejszą traumatyzacją tkanek, mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia powikłań oraz brakiem konieczności zakładania szwów skórnych, a tym samym szybszym gojeniem się rany i krótszą rekonwalescencją. Fragment nasieniowodu od strony jądra nie jest podwiązywany dzięki czemu, zmniejszamy prawdopodobieństwo wystąpienia pozabiegowego bólu jądra.

Postępowanie po zabiegu

Ze względu na małoinwazyjność wazektomii bardzo rzadko dochodzi do konieczności ograniczenia codziennej aktywności lub pracy zawodowej. Po zabiegu pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort w okolicy moszny. W pierwszych dniach (do czasu zagojenia się skóry worka mosznowego) zalecamy jedynie ograniczenie aktywności związanej z uprawianiem sportu (zwłaszcza sporty kontaktowe, basen). Po zabiegu wazektomii wskazana jest około tygodniowa abstynencja seksualna. Należy pamiętać o konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcyjnych w okresie pierwszych 3-4 miesięcy po zabiegu, co związane jest z utrzymywaniem się plemników w nasieniu.

Możliwe powikłania po zabiegu.

Wazektomia ze względu na małoinwazyjny charakter bardzo rzadko wiąże się z wystąpieniem powikłań. Do najczęstszych możemy zaliczyć: krwiak w miejscu operowanym (0,2-0,5%), infekcję miejsca operowanego (0,5%), ból, obrzęk moszny (0,8%) oraz powstawanie niewielkich wyczuwalnych guzków w miejscu podwiązania nasieniowodów.

Odwracalność wazektomii

Wazektomia może być zabiegiem odwracalnym. Należy jednak pamiętać, że ponowne zespolenie nasieniowodów (rewazektomia) może wiązać się z niepowodzeniem, jak również ze względu na mikrochirurgiczny charakter jest to procedura skomplikowana i bardzo kosztowna. W przypadku niepowodzenia rewazektomii zdolność płodzenia można uzyskać poprzez biopsję jąder, a następnie w procedurze zapłodnienia in vitro. Innym sposobem umożliwiającym posiadanie potomstwa w przypadku zmiany decyzji po wazektomii jest wcześniejsze (przed zabiegiem) zdeponowanie spermy w banku nasienia. Dlatego bardzo ważne jest, aby decyzja odnośnie wazektomii była podejmowana w sposób przemyślany, ze świadomością ewentualnego niepowodzenia odwrócenia zabiegu.

Cena: od 2200 zł

*Podana cena nie stanowi oferty handlowej.

Poznaj lekarzy wykonujących ten zabieg

Zdjęcie lekarza Sebastian Ciszewski

dr Sebastian Ciszewski

Specjalista urologii

Dowiedz się więcej Umów wizytę

Sprawdź w swoim miejscu pracy

czy masz pracownicze ubezpieczenie ochronne na życie, w ramach którego możesz otrzymać świadczenie pieniężne za zabieg operacyjny w naszej klinice.